Egy nagyon izgalmas témába szeretnélek titeket bevonni és az nem más, mint a mosás! Mosni mindenki szokott, hiszen ez hozzátartozik a személyes higiéniánkhoz. Az ember megfogja a szennyes ruháit bedobja a gépbe, tölt bele valamilyen mosószert és öblítőt majd elindítja az egyik programot. Ha készen van a gép jelez nekünk, és lehet is teregetni, vagy a szárítógépbe rakni a ruhákat. Szinte semmilyen gondunk nincs már, a gép mindent elintéz helyettünk. Ebben a felgyorsult világban, ahol minden másodperc is számít nagyon megkönnyíti a dolgunkat a mosógép. Ahogy öregszem 🙂 és fejlődök egyre inkább azt veszem észre, hogy rohanok, mindent azonnal akarok most és rögtön! Ilyenkor szoktam megállni egy picit és elgondolkodni azon, hogy mégis hova rohanok? Miért akarok mindent, de mindent sürgetni, amikor mindennek meg van a maga ideje. Már két éve lassan, hogy a hulladékmentes életmódra váltott a háztartásom és én is. Két éve nem használok mosószert és öblítőt. Két éve kicsit lelassítottam, mindennek meghagyom az idejét és én is megtanultam beosztani az időmet.
A hulladékmentes mosás egyáltalán nem jelenti azt, hogy napokig ázik a ruha, majd kézzel kimosom 🙂 Imádom a mosógépet, mert elvégzi helyettem a mosást. A hulladékmentesen mosni egyszerű és nem valami földtől elrugaszkodott dolog. Kérdezd meg a nagymamád, hogy ők hogyan mostak régen? Mit tettek az akkori mosógépbe (ha volt már akkor)?
A boltban kapható mosószerek olyan szintetikus vegyületek, amelyek mesterséges kémiai vegyületekből tevődnek össze. Azonban ezek az anyagok nemcsak az emberekre, hanem a környezetre is igen károsak, mivel számos nem lebomló anyagot tartalmaznak.
Ilyen például a foszfor, mely a vízbe kerülve előidézi az algák elszaporodását, amelyek pedig elhasználják az oxigént az élővilág elől. A foszfáttartalmú mosószerek eutrofizációhoz vezetnek, amely során az édesvízi ökoszisztéma lassan elpusztul.
A másik ilyen vegyület a felületaktív anyagok, amiket azért raknak a mosószerbe, hogy mosáskor a foltokat kiszedjék a ruhából. Azonban ezek a felületaktív anyagok a ivóvízkészletünkbe jutva ugyanúgy reakcióba lépnek egyrészt a halak pikkelyén található nyálkával. Ezáltal megszűnik a természetes védelmi gátjuk és sokkal inkább hajlamosak lesznek különféle betegségekre, és el is pusztulnak. Másrészt reakcióba lép a vízbe került növényvédő szerekkel, olajjal és különféle kemikáliákkal, amiket az ivóvizünkbe öntenek. Így okozza a mosószer a vízi élővilág pusztulását.
Arról nem is beszélve, hogy a kimosott és megszáradt ruhát te felveszed és a bőröd, ami a legnagyobb szervünk, egész nap ezzel a szintetikus vegyülettel átitatott anyaggal érintkezik. Gondolj bele, hogy mennyi kemikáliát szívhat fel egy nap a bőröd, mennyi káros anyagnak teszed ki. Ne is csodálkozzunk, hogy irritációt okoznak, de sebaj vegyük meg a sensitiv mosószert… az sem lesz jobb!
A csomagolóanyagok, műanyagtartályok is komoly károkat okoznak a környezetben, mivel ezek többsége nem hasznosítható újra, éppen ezért a szeméttermelés fokozódásához vezetnek.
Egy átlagos mosószer:
Összetevők
5-15% Anionos Felületaktív Anyagok, <5% Nemionos Felületaktív Anyagok, Foszfonátok, Szappan, Enzimek, Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Illatanyagok, Citronellol, Coumarin, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool
öblítő:
5-15% Kationos Felületaktív Anyagok, Benzisothiazolinone, Illatanyagok, Alpha-Isomethyl Ionone, Amyl Cinnamal, Citronellol, Coumarin, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool
Biztonsági információk
Instagram: nemeth_anna_