A fehérje

Talán a legnagyobb kérdés csoport a fehérje, amivel találkozok. Mindenki megkérdezi tőlem, hogy akkor a fehérjét honnan szerzem? A válaszom mindig ugyanaz, a növényekből, ahonnan valójában te is. Hiszen az első és legfontosabb, amit biológia órán már megtanultunk csak sokan elfelejtettek, hogy minden fehérje alapvetően növényi eredetű. Nem szükséges állati szöveteket ennünk, ahhoz, hogy fehérjéhez jussunk. 

Csak a növények képesek megkötni a levegő nitrogéntartalmát, szétszedni a részecskéket és összekeverni aminosavakká, majd fehérjévé. Bármely állati eredetű fehérje igazából újrahasznosított növényi fehérje, hozzáadott káros anyagokkal. 

Ha olyan étrendet követsz, amely kalóriában megfelelő számodra, olyanokat eszel, mint a barna rizs vagy a brokkoli és eleget is, akkor mennyiségileg és minőségileg is elegendő fehérjéhez jutsz. 2000 kcal barna rizs és brokkoli kb. 80 g fehérjét tartalmaz, beleértve a szükséges esszenciális aminosavakat is, megőrizve az egészséget. 

A zöldek tele vannak fehérjével. A hüvelyesek tele vannak fehérjével. A növények tele vannak fehérjével. A zöldségekből kéne fedezni a fehérjeszükségletünket, mert a növényi fehérjék sokkal jobb hatással vannak ránk. 

A legtöbb ember kétszer annyi fehérjét eszik, és fele annyi rostot, mint amennyi szükséges lenne. Mégis mindenki a fehérjéről beszél.  Ez olyan, mint egy nagy marketing kampány, amit a fehérje vezet évek óta.

Nem az a kérdés, hogy honnan szerezzük a fehérjét, hanem honnan szerezzük a rostot? 

Egy átlagos embernek 56g fehérjére van szüksége. Ez az optimális, valószínűleg 30-40g is elegendő lenne. Az igazán magas fehérjetartalmú diéták (paleo, keto), cukorbetegséghez, szívbetegséghez, rákhoz vezetnek! Ez pont az ellentéte annak, amit a fehérjeguruk mondanak! 

Egy friss tanulmány szerint, amelyben az emberi anyatej összetételét vizsgálták, azt találták, hogy az emberi anyatejben 0,9-2,2 g/100ml fehérje található.  Az embereknek alacsony fehérjére van szüksége, még a legnagyobb súlygyarapodás alatt is (csecsemőkor). Az emberi anyatejnek a legkisebb a fehérjetartalma bármilyen más állatfajhoz képest. Ezt a folyadékot az evolúció évmilliókkal ezelőtt arra találta ki, hogy tökéletes táplálékként szolgálja a gyermekeket. Tökéletes élelem, a legalacsonyabb fehérjetartalommal, más emlősökhöz képest, szóval el lehet képzelni a fehérjeszükségletünket. 

Az állati fehérje azonban soha nem egyedül van, hanem telített zsírral, antibiotikummal és koleszterinnel. Tehát, mindamellett, hogy a húst nem tudjuk megemészteni, a fehérjével együtt számos káros anyagot is beviszünk a szervezetünkbe.

100g

Feketebab

Marhahús

Fehérje

21g

26g

Rost

16g

0g

Koleszterin

0mg

90mg

Vas

8,7mg

2,6mg

Zsír

0,9g

15g

A testépítőktől folyton azt hallani “nekem szükségem van csirkére vagy halra, ahhoz hogy erős izomszöveteket építsek. Ez teljesen badarság. A legnagyobb, legerősebb szárazföldi állatok a földön mind növényevők. 

Az étel, amit megeszünk meghatározza a beleinkben élő baktériumokat. Amíg nap, mint nap húst eszünk addig a karnitinon élő baktériumok vannak túlsúlyban és ezek a baktériumok a karnitint trimethylamin nevű molekulára bontják. A máj pedig trimethylamin-oxidra alakítja. Ez vezeti a koleszterint az erek falába, így azok az emberek, akik hús alapú étrenden vannak elősegítik a lerakódásokat, talán fogynak is egy picit, de mi történik az artériákon belül? Nekem az is fontos, hogy belülről is “szép” legyek.

Nem egészséges étrend, nem vagyunk ragadozó majmok! Az ember legközelebbi élő rokonai a csimpánzok, akik a kalóriájuk 97%-át növényekből szerzik!

Mindenevők vagyunk, azonban az, hogy meg tudjuk enni a húst (bár csak elkészítés után) az csak egy evolúciós előny. Tehát, te mind gondolkodó embert döntést tudsz hozni, hogy a Tescoban a húst vagy a zöldséget veszed meg. Az oroszlánnak nincs lehetősége, nem tud másként dönteni, mint, hogy csak húst egyen. Mivel ő ragadozó. De neked van lehetőséged és választásod, hogy mit eszel. Azonban a testfelépítésünk közelebb áll a növényevőkéhez. A ragadozók bélrendszere egyszerű és rövid, hogy a húsban található fehérje többlet ne rothadjon a bélrendszerükbe, hanem viszonylag gyorsan távozzon. A hegyes fogaik és a karmaik a vadászatra vannak kifejlesztve. Ezzel szemben a növényevőknek (az embereknek is) a bélrendszerük hosszú, hogy a növényekből minden hasznos tápanyagot fel tudjanak szívni. A fogazatuk a növények elfogyasztására alakult ki.

 

A folytatás következik!

Köszönöm, hogy végig olvastad, remélem hasznos volt! 

Anna

Forrás:

  1. The Truth about High-Protein Diets. Physicians Committe For Responsible Medicine (2004)
  2. Nutrient profiles of vegetarian and ninvegetarian dietary patterns. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. N.S.Rizzo, K.Jaceldo-Siegl, J.Sabate, G.E.Fraser (2013)
  3. A systematic review and meta-analysis of the nutrient content of preterm and term breast milk. Dominica A. Gidrewicz, Tanis R. Frenton (2014)
  4. Nutrition and the risk of Alzheimer’s disease. Hu N., Yu J.T., Tan L., Wang Y.L., Sun L., Tan L. (2013)
  5. Is meat killing us? The Journal of the American Osteopaathic Association. Heather Fields, Denise Millstine, Neera Agrwal, Lisa Marks (2016)
  6. Cardiovascular Disease Mortality and Cancer Incidence in Vegetarians: A meat-analysis and Systematic Review. Annals of Nutrition &Metabolism. T. Huang, B. Yang, J. Zheng, G. Li, M. L. Wahlqvist, D. Li (2012)
  7. Total cholesterol and cancer risk in a large prospective study in Korea. Journal of Clinical Oncology. C.M. Kithara, A. Berrington de González, N.D. Freedman, R. Huxley, Y. Mok, S.H. Jee, J.M. Samet (2011)
  8. Twenty questions on atherosclerosis. Proceedings/Baylor University Medical Center. W.C. Roberts (2000)
  9. Vegetarian diets and the incidence of cancer in low-risk population. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention. Y. Tantamango-Bartley, K. Jaceldo-Siegl, J. Fan, G. Fraser (2013)
  10. Whole-foods, plantbased diet alleviates the símptoms of osteoarthritis. C.M. Clinton, S. O’Brien, J. Law, C.M.Renier, M.R. Wendt (2015)
  11. https://www.who.int/en/news-room/detail/16-11-2015-who-multi-country-survey-reveals-widespread-public-misunderstanding-about-antibiotic-resistance
  12. Táblázat: Fehérjemítosz. Varga Balázs

 

 

Instagram: nemeth_anna_

Cowspiracy- A fenntarthatóság titka 
https://youtu.be/NgYGsyh23RU
Before the flood -Özönvíz előtt 
https://www.youtube.com/watch?v=B4X8P_x2AbQ
Earthlings-Földlakók
https://www.youtube.com/watch?v=fADk7bfE_E0
NoraSpiration - Boldogság növényi alapokon youtube csatornája
a09Y1Qbw5wPwSACd6ww/videos
Zsebibogyó csatornája 
https://www.youtube.com/watch?v=ubZ8A8jGRig&list=PLn4ka_8XRmX-qmz1i7RYpYX4W7wmHJZmi

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!